walka ze smogiem
Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym – mieszaniną szkodliwych pyłów i gazów zawieszonych we mgle. Przyczyną powstawania smogu jest zanieczyszczone powietrze plus odpowiednie ku temu warunki atmosferyczne tj. brak wiatru, wysoka wilgotność i mgła.

Walkę ze smogiem może rozpocząć każdy, zaczynając od własnego gospodarstwa domowego. Niezwykle istotne jest dbanie o to, aby nie palić w piecach śmieci – zwłaszcza plastiku, aby nie stosować niskiej jakości paliw domowych. Warto także częściej odstawić samochód i skorzystać z komunikacji miejskiej. Być może są to bardzo małe kroczki, jednak niezwykle ważne w walce o czyściejsze powietrze.

Ważne jest, aby świadomość ekologiczną budować u wszystkich, nawet wśród dzieci – już od najmłodszych lat. Budowanie świadomości przyczyni się do tego, że kolejne pokolenia będą bardziej dbały o ekologię. Każdy pewnie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wraz z rozwojem przemysłu, niestety rośnie też zanieczyszczenie powietrza.

Polska znajduje się niestety wśród krajów o wysokiej emisji zanieczyszczeń. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajdują się aż 33 polskie miasta. Wdychanie skażonego powietrza przez dłuższy okres czasu, przyczynia się do powstawiania poważnych chorób układu oddechowego oraz układu krążenia. Szacuje się, że z powodu oddziaływania szkodliwych substancji, w Polsce umiera około 48 tysięcy osób rocznie.

12 stycznia 2017

Przez smog dzieci mi zachorowały. Wystarczył jeden dzień wdychania zanieczyszczonego powietrza i już górne drogi oddechowe zainfekowane.

19 stycznia 2017

Niestety smog jest bardzo niebezpieczny, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Na szczęście społeczeństwo jest coraz bardziej edukowane w tej kwestii. Życzę zdrówka dla dzieci!

2 lutego 2017

U nas na śląsku sytuacja jest tragiczna. Nie da się normalnie wyjść na powietrze, pospacerować. Jest coraz gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *